Těchto 6 technologických inovací ovlivní naši budoucnost

thumbnail

Jak bude všechno kolem nás vypadat za pár let? Technologický pokrok nezastavíme, právě naopak. Jeho rychlost bude teprve nabírat na obrátkách.

Náš svět se v průběhu následujících let změní k nepoznání. Přijdou nové technologie, které ovlivní každý aspekt života všech lidí na Zemi. TOP manažeři předních korporací a odborníci na IT popsali několik podstatných megatrendů, kde vystoupí do popředí umělá inteligence, hi-tech roboti, virtuální realita a mnoho dalších sci-fi prvků.

Kontroverzní vize naší budoucnosti zazněla před pár dny na Světovém ekonomickém fóru v Davosu, ve Švýcarsku.

Dokument “Hluboká změna: 21 způsobů, jak software přetransformuje globální společnost” uvádí šest základních oblastí, které nás a naše okolí změní moderní technologie o 180 stupňů. Vše bude propojeno se vším – vytvoří se tak obrovská digitální síť s enormně rychlým datovým přenosem. Specialisté to nazývají i jako Internet věcí (Internet of Things), respektive Internet druhé generace.

“Vstupujeme do doby, kdy díky pokrokům v softwaru proběhnou důležité sociální přeměny,” uvádí dokument na prvních stranách během proslovu. Podle Erika Brynjolfssona z MIT jde o příchod další vlny robotiky, kde už nebudou středem pozornosti stroje a jejich fungování, ale jejich vzájemné propojení bez použití jakéhokoli kabelu.

Všech 6 megatrendů, které nás mají podle letošního Světového ekonomického fóra přetransformovat na vyspělou digitální společnost, naleznete níže.

Lidé a internet

První trend hovoří o lidech, tedy o nás a způsobech, které se oproti těm současným k nepoznání změní. Počítače a smartphony mají nahradit zařízení poskytující přístup do rozšířených virtuálních realit, na čem už nyní pilně pracuje Samsung, Microsoft i Sony.

“Způsob, jakým se lidé spojují mezi sebou, s informacemi a světem kolem nich se prostřednictvím kombinace různých technologií změní. Nositelné zařízení a čipy zlepší přítomnost lidí v digitálním světě, umožní jim realizovat interakci s objekty a jinými lidmi za pomoci nových způsobů. ”

Počítače, komunikace a ukládání

“Pokračující zmenšování velikostí a nákladů na počítače či konektivitu představuje exponenciální růst v potenciálu přistupovat a využívat internet. Všechno to povede do všudypřítomné počítačové síly, kde bude mít každý přístup k superpočítači ve vlastních kapsách a s téměř neomezeným interním úložištěm. ”

Další trend naráží na smartphony, které nazývá superpočítači. Ty jsou schopny být všude tam, kde jsme i my – samozřejmě kromě prostředí, kde by se elektronický produkt mohl poškodit. Jsou nám tedy kdykoliv a jakkoliv k dispozici.

Internet věcí

Vše kolem nás budou snímat pokročilé senzory. Doma, na procházce, v práci, najdeme je prostě úplně všude. Všechny se navíc propojí přes společnou datovou síť, přes kterou ve zlomku vteřiny poskytnou velmi cenné informace.

“Představí menší, levnější a inteligentnější senzory – v domech, ve věcech a příslušenství, městech, dopravních a energetických sítích a také ve výrobních procesech.”

Umělá inteligence a velká data

“Exponenciální digitalizace vytvoří exponenciálně více dat – o všem a o každém.”

Ve zkratce řečeno – příslušné autority vstoupí přístup k obrovským množstvím dat, které jim údajně pomohou realizovat správnější rozhodnutí. Poskytnou jim však i informace o každém člověku na planetě. O tom co dělá, co mě rád, jaké mě zlozvyky, přátel a mnoho jiného.

Sdílená ekonomika

Z digitální dálnice se brzy stane TOP místo na realizaci jednoduchých i komplexních podnikání. Přijdou nové příležitosti prorazit na spotřebitelském trhu, nové způsoby a nové metody na tvorbu zisku.

“Internet prochází změnou vstříc sítí a sociálních či ekonomických modelů založených na platformách.”

Digitalizace hmoty

“Fyzické objekty budou vyráběny z čistých materiálů přes 3D tisk, přes proces, který transformuje průmyslovou výrobu, který umožňuje tisknout produkty doma a který poskytuje mnoho příležitostí i pro zdravotnické odvětví.”

Trojrozměrné tlačení hmotných objektů přinese revoluci napříč celým průmyslem. Výrobní fabriky projdou razantními změnami, budou moci produkovat za nižších nákladů a při vyšší kvalitě. 3D tisk vyrábí konstrukce z jednoho kusu, tedy bez jakýchkoliv přerušení. Snižuje se tak riziko, že by mohla právě v těchto oblastech prasknout.

zdroj: androidportal.zoznam.sk

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)