Trump je novým prezidentem USA, Clintonová to neví prodýchat: Její gesto mluví za vše!

thumbnail

Bývalá první dáma nebo byznysmen? Tvrdý boj o Bílý dům se končí.

Ostře sledované volby! Do boje o křeslo prezidenta USA se zapojila demokratka a bývalá první dáma Hillary Clintonová. Její soupeřem je republikán a tvrdý byznysmen Donald Trump.

Předvolební boj byl pořádně ostrý. Kandidáti nešetřili drsnými obviněními a urážkami. Kdo z boje nakonec vyjde jako vítěz? Sledujte online přenos z voleb hlavy Spojených států amerických.

Video

Prezidentské volby v USA

10:07 Online přenos z prezidentských voleb v USA končí. Další aktuální informace najdete ve zpravodajství Čas.sk. Děkujeme vám za pozornost.

10:03 Blahopřeji Donaldu Trumpovi k vítězství ve volbách. Takto reagoval slovenský prezident Andrej Kiska. “Spojené státy jsou důležitý partner a spojenec Slovenska i Evropské unie a považuji za důležité, že to tak zůstane i v budoucnu,” dodal prezident Kiska.

09: 59Ruský prezident Vladimir Putin poslal Donaldu Trumpovi blahopřejný telegram k vítězství. Vyjádřil přitom naději ve zlepšení vztahů Ruska a Spojených států. Podle ruských médií o tom informovala tisková služba Kremlu.

Putin “doufá v spolupráci zaměřenou na vyvedení rusko-amerických vztahů z krize a také na řešení aktuálních mezinárodních problémů a na hledání účinných odpovědí na výzvy globální bezpečnosti,” citovala agentura TASS z oznámení tiskové služby Kremlu.

09:24 Čína bude spolupracovat s novým americkým prezidentem, aby byl zajištěn stabilní a spolehlivý rozvoj bilaterálních vztahů. Uvedl to mluvčí čínského ministerstva zahraničí poté, co média oznámili, že byl šéfem Bílého domu zvolen republikánský kandidát Donald Trump.
09:21 Trump se zavázal, že bude prezidentem všech. Američanům slíbil budování infrastruktury, péče o veterány a hospodářský růst. Amerika pod jeho vedením prý bude usilovat jen o to nejlepší. “Kampaň skončila, naše práce ale jen začíná,” řekl zvolený prezident.

09:14 O obrovském šoku, černém dny nejen pro Spojené státy nebo posílení populistů říkají němečtí politici po úspěchu Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Vítězství republikánského kandidáta si ve spolkové republice dokázal představit málokdo. Kancléřka Angela Merkelová se však zatím nevyjádřila.

09:12 “Žádný sen není příliš velký, žádná výzva dost velká. Amerika se již nespokojí s ničím menším než tím nejlepším. Musíme kultivovat osud naší země a snít ve velkém, odvážné a směle. Vždy budu prosazovat Ameriku jako první, “dodal sebevědomě nový prezident Trump.

08:56 Trump prohlásil, že bude prezidentem každého občana. “Slibuji každému občanovi naší země, že budu prezidentem pro každého Američana. A to je pro mě důležité,” řekl.

08:52 “Děkuji všem. Promiňte, že jsem vás nechal čekat, je to komplikovaný byznys,” začal svou řeč vítěz Donald Trump. Zároveň poděkoval Hillary Clintonové za několikaletou práci pro Spojené státy.

08:44 Už není pochyb! DONALD TRUMP SE STÁVÁ 45. prezidentem USA!

08:42 Donald Trump vítězí i ve státě Arizona. Informuje stanice CNN. Hillary Clintonová podle stanice telefonovala svému rivalovi.

08:38 Agentura AP označila Donalda Trumpa za vítěze voleb a příštího prezidenta USA.

08:29 Televize CNN informuje, že Trump získal vítězství i ve státě Wisconsin. Jde o překvapivé vítězství. V tomto státě totiž naposledy republikáni vyhráli v roce 1984.

08:25 Donald Trump dorazil do hotelu Midtown Hilton. Očekává se, že přednese svou vítěznou řeč.

08:19 Americké volby s napětím sleduje i Moskva. Podle šéfa zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantina Kosačova se po volbách “otevírá nové okno možností”.

Senátor Vadim Tulpan novinářům řekl, že americký lid “už má dost mimořádné agresivity Bílého domu”. Američané podle něj chtějí úplně jinou politiku, a to vnitřní i zahraniční.

08:17 Ve státě Maine si hlasy volitelů podělili. Tři jdou pro Clintonovou, jeden pro Trumpa.

08:09 Bývalá první dáma svůj boj už zřejmě vzdala, udělala nečekané gesto. Clintonové šéf kampaně John Podesta poslal lidi domů.

“Stále počítáme hlasy a každý se počítá … Nebudeme dnes už nic víc dělat. Jděte domů a vyspěte se. Více řekneme zítra,” prohlásil před davem příznivců.

08:05 Donaldu Trumpovi začali ještě před oznámením výsledků chodit ze zahraničí první gratulace k vítězství.

“Gratuluji novému prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi a svobodnému americkému lidu,” uvedla na twitteru předsedkyně francouzského Národní fronty (FN) Marine Le Penová.

“Američané si vzali svou zemi zpět,” uvedl předseda nizozemské Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders.

“Zdá se, že rok 2016 bude rokem dvou velkých politických revolucí,” reagoval na volby bývalý předseda Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage, který byl před červnovým referendem jedním z hlavních příznivců odchodu Británie z Evropské unie.

08:03 Aktuální poměr sil. Trump má stále náskok.

07:54 Republikán Trump získal vítězství v klíčovém státě Pennsylvania.

07:53 Clintonová zůstává v hotelovém pokoji a stále se neukázala ve svém táboře podporovatelů.

07:45 Trump vítězí i ve státě Aljaška.

07:41 Tato reakce na výsledky voleb stojí zato. Američan zveřejnil svébytný inzerát. “Hledá někdo amerického manžela? Jsem moudrý, atraktivní a ochoten dělat domácí práce. Také jsem ochoten učit se nové jazyky, mám nějaké znalosti francouzštiny a němčiny. Rád bych se přestěhoval v polovině ledna …”

07:39 Stoupenci Donalda Trumpa již oslavují. Republikán má totiž nakročeno k Bílému domu.

Stoupenci Trumpa oslavují.

07:33 Donald Trump už má nachystanou vítěznou řeč. Podle zjištění televize bude “milostivý” a republikán chce vyzvat všechny, i ty, co ho nevolili, aby se spojily za jednotnou Ameriku.

07:27 Volební boj se změnil v dramatický stíhací souboj díky tomu, že republikán Donald Trump dokázal získat venkovské a dělnické oblasti země a demokratka Hillary Clintonová si nedokázala vybudovat silnou pozici ve velkých městských regionech, které jsou tradičně demokratické. Dnes to v analýze průběžného volebního výsledku napsal list The Wall Street Journal.

Průzkumy mezi voliči a také průběžné sčítání hlasů ukazují, že Clintonová nedokázala zopakovat silnou podporu prezidenta Baracka Obamy mezi černošskými obyvateli, což se negativně projevilo ve velkých průmyslových městech.

07:19 Republikánská strana si podle očekávání udrží většinu ve Sněmovně reprezentantů. Uvedli to na základě svých propočtů televizní stanice NBC a ABC. Demokratické straně se podle odhadů nepodaří převzít kontrolu ani nad Senátem, a republikáni tak zřejmě budou v následujících letech ovládat obě komory parlamentu. Na jejich složení bude záviset, jak bude moci nová hlava státu prosazovat své představy.

07:08 Donald Trump získal vítězství ve státě Utah. Informaci přinesla stanice CNN.

07:08 Ceny ropy dnes zaznamenaly prudký pokles, když trhy zareagovaly na vývoj prezidentských voleb v USA, v nichž vede republikánský kandidát Donald Trump. Tomu se podařilo získat vítězství v řadě klíčových státech včetně Floridy.

07:04 Čeká se na výsledky voleb v posledních státech. Průběžné výsledky jsou ale v porspech Donalda Trumpa.

06:52 V hlavním sídle Hillary Clintonové je poraženecká nálada. Za vše hovoří tato fotka.

06:46 “Nezáleží na tom, co se stane, slunce ráno vyjde,” prohlásil dosluhující americký prezident Barack Obama, který ve volbách podpořil Clintonovou.

Clintonovou podporuje i dosluhující prezident Barack Obama.

06:43 Situace ve štábu Hillary Clintonové je na bodu mrazu.

06:42 Je velmi pravděpodobné, že volby skončí absolutní remízou 269: 269. V tom případě musí rozhodnout Kongres.

06:29 Hillary Clintonová zvítězila ve státě Nevada.

Clintonová snižuje náskok.

06:26 Co čeká vítěze prezidentských voleb? Jak to ovlivní Slovensko? Prečítatejte si rozhovor s Eduardem Chmelár. Více najdete v článku.

06:12 Prezidentské volby přinesly dramatický zvrat. Odpovídá tomu i nálada v Trumpová štábu, kde to podle televize NBC News připomíná spíše večírek než napjaté čekání na výsledek. Naopak v centrále demokratů je očividné rozčarování z nečekaného vývoje.

06:11 Deník New York Times tvrdí, že Trump má 95-procentní možnost výhry.

05:56 V táboře Donalda Trumpa již oslavují.

05:51 Trump vyhrál v Georgii. Získal už 244 volitelů.

Náskok Trumpa se prohlubuje.

Analytik Eduard Chmelár:

Trump i během úterý opět prohlásil, že si ještě rozmyslí zda bude respektovat výsledky voleb. Dají se v případě vítězství Clintonové očekávat nějaké masovější protesty jeho podporovatelů?

Doufám, že je to jen Trumpová rétorické cvičení a že ho to po volbách projde, ale jelikož je nepreddvídateľný, v jeho případě se cokoliv těžko předpovídá. Hodně však bude záležet především na tom, zda rozdíl v získaných hlasech bude přesvědčivý nebo těsný.

Dá se mluvit o jistém izolacionizme USA v případě vítězství Donalda Trumpa?

Spojené státy jsou dnes impériem, a to si z důvodu vlastního přežití izolacionismus nemůže dovolit, ať by si ho i Trump jakkoli přál.

Čemuž bude muset vítěz čelit v prvních měsících po svém zvolení?

Válka v Sýrii, konflikt na Ukrajině a příprava obchodní dohody TTIP budou tři nejdůležitější témata v zahraniční politice USA v následujícím období.

05:39 Trumpův náskok se postupně zvětšuje.

05:31 Trump získal Utah. Má tak už 222 volitelů.

05:28 Americké média informovala, že nálada ve štábu Clintonové není tak optimistická, jak se podle předvolebních průzkumů očekávalo.

Prezidentské volby skončili v téměř ve všech státech, o novém americkém prezidentovi se tak může rozhodnout velmi brzy.

05:26 Padla stránka kanadského imigračního úřadu. Lidé nechtějí žít ve státě, kde by byl prezidentem Trump.

05:19 Clintonová získala stát Oregon.

05:16 Trump netrpělivě očekává výsledky voleb.

Analytik Eduard Chmelár:

Co se dá dekukovať z posledních prohlášení kandidátů – jak to bude vypadat v první dny po volbách bez ohledu na to, kdo zvítězí?
Nás by měla zajímat především zahraniční politika, a tam není jsou důležité pouze předvolební sliby (to je zábava pro masy), ale především programy obou stran přijaté na volebních konventech v červenci tohoto roku.

Z nich vyplývá, že k určitým změnám dojde a můžeme očekávat agresivnější zahraniční politiku. Demokraté už neslibují jaderné odzbrojení, ale kontrolu zbrojení a stejně slibují “aktivnější” zahraniční politiku, což v praxi znamená, že Clintonová se hlásí ke konfrontační politice vůči Rusku a Sýrii a k rozšiřování vlivu USA vojenskými intervencemi. To znamená, že pravděpodobnost válek je v případě Clintonové opravdu vysoká a obavy z ní jsou v tomto směru oprávněné.

Na straně druhé to vůbec neznamená, že Donald Trump je mírumilovnější. Je jen nevyzpytatelným. Jeho problém je v tom, že stále říká něco jiného. Jednou tvrdí, že se chce dohodnout s Ruskem na postupu v Sýrii, jindy, že by to tam řešil “pořádným bombardováním”. Jednou řekne, že na Blízkém východě by se mělo méně intervenovat, jindy zase, že Američané by měli tuto oblast využít a vytěžit z ní všechnu ropu.

Nejprve slíbil, že bude šetřit na obraně, pak, že udělá armádu takovou silnou, jaká ještě nebyla. Nejprve říká, že se bojí jaderné války, pak, že chce posilovat arzenál jaderných zbraní. A protože chce opět zavést výslechy pomocí mučení, prohloubit sankce vůči Rusku a Íránu vyhrožuje silovým řešením, není důvod myslet si, že s ním nás čekají lepší časy. Nezapomínejme také na to, že jeho kandidát na viceprezidenta Mike Pence tvrdě podporoval válku v Iráku, je proti zavření věznice Guantánamo a podporoval Clintonové válku v Libyi.

05:10 Hillary Clintonová získala 55 volitelů z Kalifornie. Celkem má 190. Trump vítězí v Severní Karolíně. Celkem má již 186 hlasů volitelů. Je to pořádně těsné!

05:09 V Kalifornii, Washingtonu, na Havaji a Oregonu už zavřeli volební místnosti.

05:08 Je blízko Bílému domu! Trump má aktuálně 211 z 270 volitelů.

05:05 Trumpovi voliči oslavují.

04:58 Kandidát na prezidenta Trump vyhrál volby ve státě Florida.

04:56 Clintonová zvítězila v Coloradu, snižuje náskok Trumpa. Má už 131 volitelů.

Politický analytik Eduard Chmelár a jeho analýza amerických voleb:

1) Podíval bych se ještě pár větami na Hillary. První opatrné průzkumy z volebního dne – exit polly potvrzují jistý náskok Clintonové. Pro koho bude její vítězství jistým vydechnutím a pro koho katastrofou?

Vydechnutím bude zejména pro elity – ať už americké nebo světové. Také i pro imigranty, zejména latinskoamerického původu a muslimského vyznání. Ale protože pro většinu jejích voličů nepředstavuje naději, ale volbu menšího zla, nelze čekat nějakou euforii. Katastrofou bude zejména pro ty, kteří usilují o snížení mezinárodního napětí.

2) Pokud bychom se pár větami mohli zaměřit více na Slovensko. Budou mít kandidáti nějaký vliv (případná finanční krize, oslabování americké měny, obchodní dohody, víza …) přímý vliv na Slováky případně na cesty Slováků do USA? Jakým způsobem to ovlivní?

Nemluvil bych speciální o Slovensku, ale o Evropě. Volba Donalda Trumpa by donutila Evropu více se semknout a distancovat se od amerického hegemona. V tomto by mohlo mít jeho vítězství paradoxně pozitivní dopad na sjednocení Evropy. Vítězství Clintonové naopak potvrdí kontinuitu v podřízeném postavení EU vůči USA. V případě vítězství Trumpa je také o něco větší šance na zastavení obchodní dohody TTIP.

3) Dá se říci pokud nakonec vyhraje Donald či Hillary, tak co nakonec definitivně rozhodlo ve prospěch jednoho či druhého? Sebezáchovy Američanů, osobní sympatie nebo něco úplně jiného?

O vítězství Clintonové může rozhodnout zejména to, že Trump evidentně není schopen sestavit tzv. koalici voličů složených ze žen, obyvatel hispánského původu a nábožensky (evangelizačně) orientovaných lidí. Toto je ve Spojených státech velmi podstatná součást volební strategie, kterou Trumpův tým nezvládl. Naopak Trumpovi může pomoci narůstající odpor vůči systému a fenomén tzv. skrytého voliče, který se odmítá promítnout do průzkumů.

04:50 Výsledky ve státě Florida jsou klíčové!

04:48 Lidé, kteří podporují Trump, jsou u vytržení!

04:46 Americká média se shodují, že Trump si vede mnohem lépe, než napovídaly předvolební průzkumy. Dosavadní výsledky vyvolávají nervozitu na světových trzích.

Deník The New York Times nyní dává Trumpovi 87% šanci, že prezidentské volby vyhraje, deník přitom dlouho považoval za favoritku Clintonovou. Podle odhadů NYT získá Trump asi 289 volitelů.

04:43 V Ohio zvítězil kandidát Donald Trump. Trump tak dosud zvítězil v 19 státech (Kentucky, Indiana, Západní Virginie, Mississippi, Tennessee, Oklahoma, Jižní Karolína, Alabama, Wyoming, Jižní Dakota, Severní Dakota, Nebraska, Kansas, Texas, Arkansas, Louisiana, Montana, Missouri a Ohio) , přičemž získal 167 hlasů volitelů.

Demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová dosud zvítězila v deseti státech (Vermont, Illinois, Massachusetts, Rhode Island, New Jersey, Maryland, Delaware, New York, Connecticut, Nové Mexiko) a v hlavním městě Washington, přičemž získala 109 hlasů volitelů.

04:40 Clintonová zatím získala podporu 122 volitelů, Trump 168 volitelů. Se svým počtem stále vede.

04:36 Na Floridě, ve Wisconsinu, Michiganu a Virginii probíhají nejsledovanější souboje. Kdo vyhraje?

04:34 Trump získá dalších volitelů díky Ohiu, informují ABC News.

04:32 Těsné výsledky v amerických prezidentských volbách znervóznila světové trhy. Investoři se zaměřili na Floridu, představující klíčový stát pro budoucího vítěze prezidentských voleb. Při zprávách o vedení Trumpa začaly akcie klesat.

04:29 Podívejme se, jakými tématy se v prezidentské kampani prezentovali oba nejsilnější kandidáti.

04:26 V průběžných výsledcích stále vede republikánský kandidát Donald Trump. Clintonové voliči zažívají šok.

04:22 Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump zvítězil i ve státě Montana. Trump tak dosud zvítězil v 17 státech, přičemž získal 139 hlasů volitelů. Clintonová dosud zvítězila pouze v devíti státech a v hlavním městě Washington, přičemž získala 104 hlasů volitelů.

04:18 Kromě hlasování v prezidentských volbách dnes Američané hlasují io novém složení Sněmovny reprezentantů (435 poslanců), o 34 členech Senátu, o 12 guvernéra, ale i o poslancích místních samospráv, starostů, soudců či šerifů. Demokraté se nadějí, že v těchto volbách získají většinu v Senátu. Ta zatím patří republikánům.

Zároveň se konají i místní referenda o více než 150 otázek. Pozoruhodné jsou z nich například plebiscitu o dani za slazené nápoje, které se konají ve čtyřech městech, z toho tři jsou ve státě Kalifornie (San Francisco, Oakland a Albany), a o tzv. uhlíkové dani ve státě Washington.

04:15 Americká Republikánská strana si pravděpodobně udrží většinu ve Sněmovně reprezentantů – dolní komoře amerického Kongresu. Vyplývá to z odhadů výsledků úterních voleb do tohoto 435-členného zákonodárného sboru, napsala agentura DPA.

04:14 Americké noviny a časopisy chystají titulky pro nového prezidenta.

04:11 Podle aktualizovaných informací Clintonová dosud zvítězila v devíti státech a v hlavním městě Washington, přičemž získala 104 hlasů volitelů. Její republikánský protikandidát Donald Trump zvítězil v 16 státech a získal 136 hlasů volitelů.

04:08 V amerických státech Wyoming, Jižní Dakota, Severní Dakota, Nebraska a Kansas zvítězil republikánský prezidentský kandidát Donald Trump. Trump tak dosud zvítězil v 13 státech, přičemž získal 84 hlasů volitelů.

Clintonová zatím zvítězila v osmi státech a v hlavním městě Washington, přičemž získala 97 hlasů volitelů.

03:58 V úterních prezidentských volbách v amerických státech Illinois, Massachusetts, Rhode Island, New Jersey, Maryland a Delaware a v hlavním městě Washington zvítězila Demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová, informuje CNN. Clintonová dosud zvítězila v sedmi státech a Washingtonu, přičemž získala 68 hlasů volitelů. Již dříve zvítězila ve státě Vermont.

zdroj: cas.sk

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)