Turecký novinář se ptá, proč USA nebombardují ropná pole ISIL

thumbnail

Neochota koalice pod vedením USA bombardovat syrské ropná ložiska kontrolovány islámského státu je překvapující, tvrdí prominentní turecký novinář Alptekin Dursunoglu.

V rozhovoru se Sputnik přední turecký novinář Alptekin Dursunoglu vyjádřil překvapení nad neochotou koalice pod vedením USA bombardovat syrské ropná ložiska, kontrolovány islámského státu, které jsou podle něj jedním z klíčových zdrojů příjmu této džihádistické skupiny.

Odkazoval na to, jak Islámský stát pašuje ropu do Turecka přes nelegální potrubí, existenci kterého je třeba ještě potvrdit, tvrdí Dursunoglu. Zároveň upozornil na fakt, že letecká kampaň USA se nikdy nezaměřovala na ropná pole v Sýrii, které kontroluje ISIL.

“Tento fakt (ma) opravdu udivuje, vzhledem k tomu, že jedním z kroků Obamova plánu boje proti ISIL bylo zničení zdrojů příjmu Islámského státu,” řekl Dursunoglu.

Pro nalezení odpovědi je nezbytné rozlišit, kdo nařídil USA a jejich spojencům nebombardovať ropná pole ISIL, řekl, odkazujíc na předešlé aktivity místních úředníků dosazených USA.

Připomínajíc tisíce nákladních cisteren s ropou dodávaných ISIL-em se Dursunoglu divil, proč americké drony nevysledovaly konvoj tak velkého rozsahu.

Řekl také, že dodávky ropy nejsou jediný zdroj příjmu pro Islámský stát, který, jak připomněl, byl v roce 2012 součástí Al-Káidy.

“Tato sjednocená organizace se záměrně vyhnula tomu, aby byla pojmenována Al-Káida. Tato organizace získala značný podíl peněz, které dodaly státy zálivu a Turecko pod záminkou pomoci syrské opozici, “řekl Dursunoglu.

Citoval místních humanitárních pracovníků, kteří v roce 2012 říkali, že peníze byly zaslány v “taškách, kufrech a pytlích.”

Dursunoglu dodal, že kromě nelegálního obchodu s ropou a vydírání i pašování starověkých památek a historických artefaktů, stejně jako pašování lidí a obchod s orgány značně přispívají do pokladny Islámského státu.

zdroj: protiprudu.org

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)