Úkoly plníme, vzkazuje Řecko Evropě. Čtyři z pěti hotspotů jsou připraveny přijímat uprchlíky

thumbnail
Řecký ministr obrany oznámil, že Řecko má připraveny čtyři z pěti hotspotů v zemi, které mají za úkol přijímat a registrovat uprchlíky. Řecko tak podle něj plní závazek Evropské unie, která mu dala tři měsíce na to, aby zavedlo opatření na lepší zvládání migrační vlny. Evropské země jinak hrozily obnovením hranic na dva roky.
Čtyři z pěti hotspotů, které mělo Řecko za úkol zprovoznit, jsou připravené na příjem a registraci uprchlíků. V úterý o tom s odvoláním na řeckého ministra obrany Panose Kammenose informovala agentura Reuters.

“Jednalo se o poměrně obtížnou operaci,” řekl novinářům Kammenos, který je současně šéfem pravicové vládní strany Nezávislí Řekové.

Hotspoty se nachází na ostrovech Samos, Lesbos, Chios a Leros nedaleko tureckého pobřeží. Pátým místem pro zřízení registračního centra má být ostrov Kos. Tam se ale práce zdržely kvůli protestům místních obyvatel, kteří se obávají, že by jeho výstavba ohrozila cestovní ruch. Hotový však bude podle Kammenose do pětu dnů.

Na pevnině pak řecká vláda využije pro umístění běženců dva nepoužívané vojenské tábory, z nichž každý má kapacitu až pro čtyři tisíce lidí.

Řecko je pro uprchlíky hlavní vstupní branou do Evropy, od loňského roku jich tam přišel více než milion. Kvůli neschopnosti kontrolovat příliv migrantů je opakovaně terčem kritiky od Evropské unie.

Evropští ministři dali Řecku tři měsíce na to, aby zavedlo doporučené kroky na obranu hranic a začalo lépe zvládat migrační vlnu. Pokud by se to Řecku nepodařilo, jsou evropské země rozhodnuty obnovit hraniční kontroly až na dva roky, a ukončit tím platnost schengenského prostoru.

Atény se zavázaly, že všech pět hotspotů bude v provozu do unijního summitu, který je naplánován na 18. a 19. února.

zdroj: zpravy.aktualne.cz

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)