Únos Evropy: TTIP má prý být podepsána už na podzim. Veřejnost protestuje

thumbnail

Společnost Cuadrilla Morava, s.r.o. se po neúspěchu na Valašsku ocitla v likvidaci, protože její zahraniční vlastníci již nadále nechtěli prosazovat těžbu břidlicového plynu v České republice tvrdí Jiří Malík (Koalice STOP HF), Jiří Hubáček (WertyzReport) v svém článku.

Podle nich její český zástupce, Ing. Stanislav Benada, břidlicový sen ale nevzdává – v Ruské Porubě na severovýchodě Slovenska zahajují tři firmy průzkum ložisek zásob ropy a plynu a Benada jednu z nich přímo zastupuje. Vlastnická struktura jedné ze společností, vede až k ukrajinskému miliardáři Kolomojskému, který ukradl část finanční pomoci od Mezinárodního měnového fondu a na východě Ukrajiny financuje neonacistický prapor Azov. Setkali se tak tři velmi nebezpečné faktory – vládnoucí oligarchie jménem SMER-SD, nebezpečný lobbista a nadnárodní korporace s mafiánským pozadím …

V Ruské Porubě ministerstvo hospodářství umožnilo průzkum ložisek břidlicového plynu a to firmám s podivnou vlastnickou strukturou. Společnost Alpine Oil & Gas, sro, registrovaná na Slovensku, má oprávnění k provádění geologického průzkumu ve třech oblastech, nikoli však na těžbu. Průzkum může provádět v průzkumných územích Snina, Svidník a Medzilaborce. Rozhodnutí o průzkumu v těchto oblastech vydalo Ministerstvo hospodářství slovenské republiky 1. srpna 2006. Platné je přesně deset let, vypršet by mělo v srpnu 2016. Průzkum mohou provádět Alpine Oil and Gas Slovakia, sro , JKX a rumunská státní společnost Romgaz.

Alpine Oil and Gas si pronajala od společnosti Lesy české republiky 8076 m2 pozemků v katastrálním území Křivá Oľka. Smlouva je platná do 15. ledna 2016. V případě, že firma požádá o prodloužení a předloží povolení k průzkumu a platné potvrzení o vynětí pozemků z funkce lesů, může se smlouva dodatkem prodloužena o rok. Za jednu výměru činí roční nájemné 4 846 eur bez DPH. Obyvatelé přitom po celých téměř deset let o geologickém průzkumu ani nevěděli. Na setkání na jaře tohoto roku nám jednatelé společnosti oznámili, že v katastru Ruské Poruby chtějí těžit ropu a zemní plyn asi 15 až 25 let. Součástí mají být přečerpávací stanice, odkaliště ropných látek a těžké auta mají ropu převážet do rafinérie, pravděpodobně do Polska ,. Následkem odporu obyvatel vznikl i soudní spor, protože na pozemky těžařů vede jediná cesta přes soukromé pozemky. Těžaři pozemkové společenství zažalovali na Okresním soudu v Humenném za to, že je přes ně nechtějí pustit. Soud jim vyhověl a vydal předběžné opatření k přechodu bagrů přes pozemky obyvatel. Předběžné opatření bylo vydáno bez vyslechnutí účastníků a bez projednávání. Benada prohlásil, že průzkum začne na začátku ledna 2016 a v únoru chce přizvat odborníky, aby obyvatele uklidnili před dopady. Jak se ukázalo, všechny tři firmy mají na Slovensku joint venture, navzájem spolupracují v průzkumech a nakonec si pravděpodobně rozdělí i případné náklady i zisky. Alpine Oil and Gas, vlastní 50 procent licencí na Slovensku, zbytek patří JKX a rumunské Romgaz.

Vlastnická struktura JKX vás zavede až přímo k nefalšované ukrajinské mafii židovského magnáta Igora Kolomojského a jeho společníka Gennadije Bogolubova. JKX vlastní ropnou firmu Poltava Petroleum, která má čtyři licence na rozvoj ropných a plynových polí v ukrajinském regionu Poltava. JKX se také jeví jako ztrátový podnik, protože za jeden rok její akcie klesly o 73 procent. Důvodem mohou být také ceny ropy a válka na východní Ukrajině. Je také jasné, že Kolomojskij chtěl investovat do JKX s nadějí, že získá miliardy dolarů z těžby břidlic ve východní Evropě. V roce 2013 JKX začala největší evropský břidlicový projekt. Jenže jakékoliv projekty v Maďarsku, Polsku, na Ukrajině nebo v Rusku se ukazují kvůli cenám ropy a plynu být velmi nevýhodné, k tomu se navíc ukazuje, že Evropa má pro hydraulické štěpení břidlic nevhodnou geologii. JKX proto možná doufá, že se trochu zvedne díky Slovensku. Důležité je také zmínit, že Kolomojskij je mafián, který vysává Ukrajinu a hledá všemožné investice po celém světě. Koncem srpna německý deník DWN uvedl, že 40 procent z první části půjčky Mezinárodního měnového fondu pro Ukrajinu získala Kolomojského Privatbank. Když byl guvernérem Dněpropetrovsk, Kolomojskij, financoval neonacistický prapor Azov a jsou signály, že byl jedním z mála lidí, co si nepřáli na východní Ukrajině klid zbraní.

Když 1. srpna 2006 slovenský Ministerstvo hospodářství udělilo licence na průzkum v Ruské Porubě, ani ne měsíc byl tehdejším ministrem hospodářství Ľubomír Jahnátek ze strany Směr. Jahnátek v září roku 2007 jako ministr hospodářství zaštítil 2. ročník mezinárodní konference českého zájmového sdružení těžařů zvaného Těžební unie na téma Těžba a životní prostředí ve střední Evropě.

Pro obyvatele Ruské Poruby představuje průzkum břidlicového plynu značná rizika, které byly potvrzeny řadou nezávislých studií. Problém průzkumu ložisek s ropou a plynem nás už ticho ohrožuje deset let. Na Slovensku se v dohledné době ani neplánuje zákon pro zákaz těžby břidlicového plynu kvůli environmentálním nebo zdravotním rizikům, na rozdíl od ČR, Bulharska, Francie, kanadského Québecu a dalších.

Obyvatelé se musí probudit, jinak zahraniční kapitál ohrozí celou zemi. V České republice se Stanislava Benada a celou břidlicovou lobby po dlouhém boji podařilo zahnat do kouta. Pokud Slovensko nechce kontaminovanou vodu v průzkumných či těžebních oblastech nejen od hydraulického štěpení, bude muset bojovat podobně, jak se bojovalo v ČR.

O tom, že majitelé pozemků se vzepřeli společnosti těžící břidlicový plyn na východě Slovenska, jsme psali více ZDE.

zdroj: hlavnespravy.sk

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)