V Beskydech krachuje první skiareál. I další se bojí teplé zimy

thumbnail

Milionové dluhy, ale i teplé počasí. To stojí za krachem společnosti Ski Beskydy, která do roku 2014 provozovala lyžařský areál v Mostech u Jablunkova na pomezí Česka, Polska a Slovenska. Firma požádala soud v Ostravě o vyhlášení konkurzu. Současný teplý ráz počasí může přidělat starosti i dalším provozovatelům středisek.

Proti 17 milionům korun dluhů společnosti Ski Beskydy stojí pouhé tři miliony korun majetku. Zbytek vybavení areálu je zanesen v poněkud nepřehledné struktuře vlastnických vztahů.

Další miliony dluží mateřská firma společnosti Ski Beskydy, Bojosta Group. I ona se ocitla v insolvenci a v návrhu, který zaslala soudu, přiznává 60 milionů dluhů. Proti nim staví majetek ve výši 75 milionů.

Lyžování 550 metrů nad mořem

Pád firmy zavinilo podle majitelů několik okolností. „Po několika počátečních slibných lyžařských sezonách se dostavil pokles tržeb, na kterém se podílela zejména silná konkurence,“ píše se v insolvenčním návrhu zaslaném soudu.

„Zejména v Polsku došlo díky masivním investicím z dotačních programů k otevření několika mnohem moderněji vybavených areálů,“ naznačují majitelé jeden z důvodů, proč jejich investice nevyšla. Komplikace jim však přineslo rovněž teplé počasí. „Na ekonomických problémech se podílelo také zimní počasí s dlouhodobě převládajícím nedostatkem sněhu,“ dodávají autoři insolvenčního návrhu.

Pro samotný areál u Jablunkova to neznamená konec, vleky v Mostech už druhým rokem spravuje nový nájemce. Problémem lyžařského areálu ale je, že ač leží v Beskydech, není spodní stanice vleku umístěna ani v 550 metrech nad mořem.

„V posledních sezonách jsme měli problémy se sněhem i my,“ přiznává Jaromír Vlček z podstatně výše položeného resortu Ski Bílá. „Loni ani předloni jsme dokonce neupravovali stopy pro běžkaře, tak málo sněhu bylo mimo sjezdovky, kde jsme mohli vyrobit umělý sníh,“ dodává.

Nejistá návratnost investic

Libor Knot, šéf Asociacehorských středisek ČR (AHS), která sdružuje na třicet největších areálů v zemi a­ pokrývá tak přes dvě třetiny trhu, zatím nemá informace, že by hrozila tuzemským areálům vlna krachů. Přiznává však, že situace není kvůli teplému počasí dobrá.

„Začátek zimy je špatný. Už teď je jasné, že prosinec bude horší než loni, kdy se po Vánocích podařilo dosněžit. To letos nehrozí,“ říká Knot. Prosincové tržby přitom mohou tvořit až 20 procent příjmů ze zimní sezony. Pokud se celý prosinec nelyžuje, je výpadek tržeb prakticky nemožné dohnat v dalších měsících. Loni horské podnikatele částečně zachraňoval bílý leden a­ únor. O rok dříve byla jedna z nejhorších zim za dekádu. V součtu posledních sezon zažívá horský byznys krušné časy.

Proti tomu možná trochu paradoxně stojí rekordní investice, které letos na české hory přitekly. Podle odhadů AHS to jenom v tomto roce bylo přes 1,1 miliardy korun. Přibyly moderní vyhřívané lanovky, nová sněžná děla i zázemí. To představuje významný nárůst od doby, co horští podnikatelé přišli o evropské dotace.

Podle Knota zatím velké investice samotné areály nedusí. „Areály, které nejvíce investovaly, mají často za zády partnery-investory ať už z řad developerů, stavebních firem, či finančních skupin. Bankovní úvěry mají na 15 let, tudíž současné výpadky je aktuálně neohrožují. Banky jim zatím vycházejí vstříc. Ale je jasné, že ne každý areál si to může dovolit,“ tvrdí.

Potíže mohou mít zejména menší střediska bez silného ekonomického zázemí. Miliardové investice by mohly být komplikací pro velké areály jen tehdy, pokud by se v budoucnu lyžařská sezona smrskla na méně než tři měsíce, čímž by se výrazně prodloužila jejich návratnost.

Nejvíce peněz letos utratily největší krkonošské areály – Špindlerův Mlýn a SkiResort Černá hora – Pec. Nové lanovky je stály celkem půl miliardy. O dopadech špatného počasí zatím spekulovat nechtějí. „Předjímat v tuto chvíli, jaká bude sezona, je předčasné. Sezonu budeme hodnotit až na jaře,“ říká Zina Plchová, marketingová manažerka SkiResort Černá hora – Pec.

zdroj: ekonomika.idnes.cz

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)