Výsledek daňových licencí: minus 9000 firem

Loni skončilo téměř devět tisíc firem. Zejména pro daňové licence.

Bouřili se proti ní firmy i odborníci. Tvrdili, že kvůli ní zaniknou tisíce podniků a to nejen mrtvých, ale i aktivních. Nadšená z ní není dokonce ani Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která doufá, že je pouze dočasným opatřením. Protože takto narušuje rovnost v podnikatelském prostředí. A přestože vláda tvrdí, že pro minimální daň zaniknou jen neaktivní společnosti, po roce vidět, že opak je pravdou. Za loňský rok totiž skončilo svůj byznys téměř devět tisíc firem. Vyplývá to z analýzy indexpodnikatela.sk, který dělal průzkum na více než 87 tisíc firem. “Čekali jsme na investiční příležitosti a nevyvíjely jsme soustavně aktivní činnost. Proto bylo pro nás nešťastným krokem zavedení licencí a firmu, která nám negenerovala tržby a natož i zisk, jsme museli zrušit, “řekl jednatel Wind4Energy Stanislav Košút. Jde o eseróčku, která připravovala projekty na využití odpadů.

Faktem totiž je, že od loňského roku musí státu platit minimální daň všechny firmy. Bez ohledu na to, zda podnikatel skončil na nule, nebo ve ztrátě. Minimální daň je 480 eur – tu platí neplátci DPH s ročním obratem do 500 tisíc eur, tedy ti nejmenší podnikatelé. Malí a střední byznysmeni, plátci DPH, platí státu 960 eur, též s ročním obratem do půl milionu eur. Pro firmy s vyšším obratem je daň ve výši 2880 eur. Ředitel Podnikatelské aliance Slovenska Róbert Kičina říká, že právě daňové licence mají dominantní podíl na loňském zániku firem.

Firmy mají podnikat

Důvody, proč firmy tak masivní zanikají, zatím resort financí nezkoumá. “Institut finanční politiky plánuje do konce roku na základě dostupných údajů z daňových přiznání a registru subjektů analyzovat společnosti, které ukončily svou činnost v období od zavedení minimální daně,” uvedl tiskový odbor ministerstva.

K rušení téměř devět tisíc firem za loňský rok mohlo kromě licencí přispět i to, že firmy měli málo zakázek nebo přežívali pouze “na hraně”, upozornil Kičina. Hlavním důvodem zániku firem je však i podle prognostika SAV Vladimíra Baláže právě zavedení licencí. “Ekonomika se vyvíjela příznivě, zaměstnanost rostla, proto není jiný důvod, který by přinutil jít firmy do likvidace,” řekl Baláž s tím, že jde o vysoký počet zaniklých firem během loňského roku, z nichž převážnou většinu tvořily eseróčkách. Mnohé z nich podle něj využívaly firmy pouze na daňovou optimalizaci, a proto považuje pročištění trhu za správné. “Cílem podnikání je zisk, ne optimalizování daní,” dodal.

V druhé polovině roku 2014 nastal podle zakladatele portálu indexpodnikatela. cs Branislava Vaculčiaka rapidní 57-procentní meziroční pokles v zájmu o zakládání nových společností. “Právě tento pokles připisujeme zavedené daňové licenci, která podle nás zhoršuje start podnikání malým podnikatelům. Málokterá firma totiž dosahuje zisky, aby neprodělávaly na daňovou licenci, již po prvním roce podnikání, “řekl.

Další vlna

Likvidaci společností za loňský rok očekávalo mnoho odborníků. Podle více však tento trend ještě bude pokračovat. “Ještě více firem než loni možná skončí letos, když si po březnovém podání přiznání uvědomí, zda je pro ně výhodné podnikat i po zaplacení licencí,” řekla viceprezidentka České komory daňových poradců Alica Orda Oravcová. Někteří podnikatelé však systém obešli šalamounsky – odložením daňového přiznání na červen. Uvidí tak, zda budou schopni platit licence a podnikat nadále. “V polovině roku proto očekáváme druhou vlnu rušení firem,” ozřejmil prezident Slovenské asociace malých podniků Vladimír Sirotka.

Cílem resortu financí bylo pročistit trh od neaktivních firem. Podle Kicia je však nevýhoda, že takové “čištění” se prohodili ze státu na podnikatele. “Stát nevymazává z rejstříku mrtvé společnosti, přičemž právě on by je měl kontrolovat a mazat,” řekl Kičina. Resort financí odhaduje, že státní kasa by měla být díky licencím ročně plnější o 110 milionů eur. Ze zavedení licencí však není nadšená.

zdroj: hn.hnonline.sk

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)