Vývoz českých zbraní roste, kupují jejich Evropané, Američané i Arabové

thumbnail

Obavy z rostoucího napětí v Evropě i ve světě nutí vynakládat více peněz na zbraně nejen vojáky a policejní sbory, ale i běžných lidí.

Výsledkem je neustále rostoucí prodej českých zbraní a firmy obranného a bezpečnostního průmyslu již tři roky hlásí vyšší tržby. Ekonomicky úspěšné byly i v loňském roce, i když přesná čísla ještě ministerstvo průmyslu a obchodu k dispozici nemá. Informoval o tom server e15.cz.

Zatímco v roce 2014 dosáhl český export zbraní hodnotu 11,8 miliardy Kč (436,7 milionu eur), výsledky za loňský rok se podle předběžných odhadů blíží k 14 miliardám Kč. “Pokud nebudu brát v úvahu velké kontrakty, které jsme měli dohodnuté před třemi až pěti lety, prodej našich výrobků se v roce 2015 oproti roku 2014 zvýšil asi o 17%.”

“Nemyslím si však, že by to nějak významně souviselo s uprchlickou krizí,” řekl deníku E15 ředitel České zbrojovky Uherský Brod Lubomír Kovařík s tím, že největší zájem zaznamenala firma v USA.

Po letech spoření začaly investovat

Po letech úspor začínají více investovat do pistolí, pušek, vozových parků či letadel české a Slovenské ozbrojené složky. Doma měl Uherskobrodská závod v loňském roce 35-% růst poptávky, na Slovensku dokonce 50-%. Firma uzavřela smlouvu s českým ministerstvem obrany za 476 milionů Kč, se slovenskou policií v přepočtu za 383 milionů Kč.

Pozadu nezůstává ani Vlašimská Munického Sellier & Bellot, která přijala 300 nových zaměstnanců. Tržby se zvyšují i ​​pardubické Explosii, která ročně investuje do nových technologií 50 až 80 milionů Kč. Produkce roste i kopřivnické Tatře Trucks.

V roce 2014 vyrobila 821 vozidel a loni sjelo z linek 900 nákladních aut, včetně různých speciálů, například pro jordánskou armádu. Letos plánuje firma vyrobit 1300 vozů. Jedním z největších zájemců je Saúdská Arábie, kde loni tamní montážní závod opustilo přes 200 tatrovek.

V důsledku uprchlické krize se loni zvýšil zájem o ruční zbraně i mezi civilisty. Podle českého ministerstva vnitra vzrostl počet legálně držených nových zbraní v Česku o 40 000 a například v Rakousku o 60 000.

zdroj: aktuality.sk

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)