Z kelímků na kávu začnou po vyhození klíčit stromy. Semena jsou vlisovaná do stěn pohárků

thumbnail

Kalifornský start-up vyvinul jednorázové kelímky se semeny stromů. Lidé je mají namočit do vody a pak zasadit. Start-up získal od veřejnosti 21 tisíc dolarů do začátku.

Z obyčejného smetí se stává sazenice, která nevadí přírodě a ještě může dát život novému stromu. Kalifornská startupová společnost Reduce.Reuse.Grow. přišla se zajímavým nápadem, jak vyrábět kelímky na nápoje tak, aby neničily životní prostředí a přispívaly k zalesňování. Vyvinula kelímek, který je celý biologicky rozložitelný, a navíc má ve stěnách vlisovaná semínka stromů. Jak píše například server Electropiknik.cz, podniky, které se na projektu podílejí, budou povzbuzovat zákazníky k tomu, aby své kelímky zasadili nebo aby je vrátili tam, kde nápoj koupili.

Projekt kelímků se semínky stromů je součástí kampaně na crowdfundingové stránce Kickstarter (způsob financování, kdy lidé posílají peníze konkrétním projektům, které je zaujmou), kde už před rokem vybrali od příznivců 21 tisíc dolarů, tedy zhruba půl milionu korun, které byly potřeba na započetí projektu.

Start-up se sídlem v kalifornském městě San Luis Obispo už jedná s papírnami, aby mohl začít kelímky vyrábět ve velkém. Pohárek je vyrobený z recyklovaného, plně kompostovatelného kartonu. Kromě semínek najdou lidé na povrchu kelímku i instrukce, jak semínka zasadit a z jakého typu rostliny semínka jsou. Pohár stačí rozložit, nechat pět minut namočený ve vodě a zasadit do zeminy.

Autoři projektu slibují, že z jednoho kelímku vyroste přinejmenším jeden strom, který je schopen odstranit jednu tunu oxidu uhličitého ročně. Jeden kelímek vyloučí do atmosféry 35 gramů CO2 za pět let života stromu. “Chceme změnit způsob, jak lidé vnímají hodnotu a využití odpadu, který denně produkujeme,” píše Alex Henige, jeden ze zakladatelů firmy, na stránkách projektu.

Myšlenkou, jak vyrábět a prodávat jednorázové nápojové kelímky a obaly na potraviny ekologičtěji, už se začala zabývat i řada firem v Česku. I na českém trhu už jsou k dostání ekologické a rozložitelné gastro obaly. Jednou z technologií je takzvaný PLA plast. Jedná se o plastickou hmotu vyrobenou z biomasy a při výrobě není potřeba ropa ani její příměsi.

Základní surovinou pro výrobu je například kukuřice, obilniny, brambory nebo cukrová řepa a přírodní suroviny jako například celulóza. Obaly z toho materiálu vypadají na první pohled i dotek stejně jako běžné plasty z ropy, mají stejnou pružnost, tvrdost i průhlednost, ohebnost i odolnost. Od klasických plastů se však liší tím, že je možné je biologicky rozložit, zkompostovat a přeměnit na kvalitní biomasu nebo humus. Oproti běžným PET kelímkům jsou ale dvakrát tak drahé.

zdroj: life.ihned.cz

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)