Zákaz vstupu! Moskva sestavila seznam nežádoucích evropských politiků

thumbnail

Nizozemský premiér Mark Rutte potvrdil existenci ruského seznamu osob, které mají zakázaný vstup do Ruska. Podle jeho slov je seznam s desítkami jmény evropských politiků určen velvyslanectvím zemí EU a Rusové si podle vlády v Haagu nepřejí jeho zveřejnění. Na seznamu jsou evropští politici, diplomaté i vojenští činitelé.

Seznam je reakcí na hospodářské a cestovní sankce západních zemí uvalené na Rusko a jeho vybraných, postavených zástupců za loňské přičlenění poloostrova Krym.

Na veřejnost však pronikly některé z jmen. Je mezi nimi i belgický expremiér Guy Verhofstadt zda německý poslanec Karl-Georg Wellmann, kterému před týdnem neumožnily opustit prostory moskevského letiště. Má být na něm i český exministr zahraničí Karel Schwarzenberg spolu se svým krajanem a bývalým eurokomisařem Štefanem Fülem.

Schwarzenberg: Je to pro mě čest

Šéf české opoziční TOP 09 Karel Schwarzenberg považuje za čest, že se ocitl na seznamu 89 evropských politiků, který mají zákaz vstupu do Ruska. Česko zatím žádný krok proti seznamu nechystá, podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by měla Evropa zareagovat společně.
“Považuji to za čest. Je to klub slušných lidí, v jakém se člověk cítí dobře, “řekl Schwarzenberg pro portál iDnes.cz. Důvod, proč ho Rusko zařadilo na seznam nežádoucích lidí, nezná. Myslí si však, že to souvisí s jeho postojem vůči Ukrajině.

“Asi je to proto, že nazývám věci pravými jmény. Nedělám z toho nějakou nejasnou věc. Říkám od začátku, že na Ukrajině není žádná krize, ale válka. A to jim šlo na nervy. Pro moc je vždy nejhorší, když někdo řekne, jak v Andersenova pohádce, že císař je nahý, “vysvětlil Schwarzenberg.

Německá vláda žádá od Ruska jasné vysvětlení

Německá vláda žádá, aby Rusko vysvětlilo, proč zakázalo osmi německým představitelem vstup na své území. Berlín žádá o vysvětlení s tím, že dotyční lidé mají právo znát přesné důvody, aby se mohly právně bránit. Na seznamu je také nejvyšší představitel Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL) Bernd Posselt, generál německého vojenského letectva Karl Müllner či německý poslanec z CDU Karl-Georg Wellmann.
Wellmann je předsedou německo-ukrajinské parlamentní skupiny a expertem na Rusko v zahraničním výboru. O tom, že je v Rusku persona non grata, ví už několik dní. Před týdnem v neděli mu totiž úředníci během pasové kontroly na moskevském letišti řekli, že do Ruska nesmí vkročit do roku 2019.

Rusko už začátkem března nevpustilo některé evropské diplomaty a politiky na pohřeb zavražděného opozičního lídra Borise Němcova. Povolení na cestu nedostal například šéf horní komory polského parlamentu Bogdan Borusewicze nebo lotyšská poslankyně Evropského parlamentu Sandra Kalniete. Oba jsou i na novém seznamu.

Z další jmen jsou na seznamu bývalý předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek, bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt, šéf britské tajné služby MI5 Andrew Parker, britský politik Malcolm Rifkind zda bývalý šéf britských Liberální demokraty Nick Clegg.

zdroj: spravy.pravda.sk

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)