Znáte ji? Deprese…

thumbnail

Jste smutní, nic vás nebaví, uniká vám smysl života? Prožíváte těžké životní období? Ztratili jste milovaného člověka, rodinu, práci? Zápasíte s těžkou nemocí? Nezoufejte, i depresi lze v současnosti  kvalitně léčit a váš život se může opět změnit. 

Co je vlastně deprese?

Deprese je psychická porucha, která postihne někdy během života téměř každého pátého človeka.Úzko souvisí se změnami chemických látek tzv. neurotransmiterů, které se uvolňují v nervových zakončeních buněk a porucha v jejich rovnováze se podílí na vzniku deprese. Medikamentózní léčba upravuje nerovnováhu v hladinách neurotransmiterů a tím situaci normalizuje.Rôzne příznaky deprese se mohou vyskytnout až u třetiny obyvatelstva. Může zahrnovat pocity smutku, beznaděje, únavy, snížené sebehodnocení a pokles sebevědomí, poruchy spánku a různé, často mnohočetné bolesti. Smutek jistě zná každý z nás. Obyčejně vzniká po nepříjemném zážitku či ztrátě někoho důležitého. Tehdy je psychologicky srozumitelný, odůvodnitelný, jeho intenzita a trvání jsou obvykle úměrné vyvolávající příčině. Deprese je však na rozdíl od běžného smutku chorobný stav, který může vzniknout i bez zjevného důvodu. Deprese je vážný stav, který vyžaduje léčbu.

Co může spustit depresi?

Každý člověk reaguje na vnější podněty svým vlastním způsobem. Epizoda deprese může následovat bezprostředně po dramatické příhodě, jakou je například úmrtí v rodině, rozvod, narození dítěte, vyrovnávání se s nevyléčitelnou nemocí. Někteří lidé zažijí depresi bez jakéhokoliv zjevného dôvodu.Odpoveď na stresující zážitek bude u konkrétní osoby vždy závislá od jejího psychologického typu, výchovy a vzdělání, i od různých okolností. Lidé, kteří sami sebe hodnotí negativně, mají pravděpodobně zafixován psychický stereotyp, následkem kterého vidí na životě jen jeho záporné stránky. Obviňují se z toho, co se jim nedaří a nedokáží ocenit sebe samých v tom, v čem postupovali správně.

Jak se deprese projevuje?

– Ztráta zájmu, energie a radosti ze života, někdy provázené úzkostí, strach, neschopnost řešit problémy
– Nedostatek elánu a motivace způsobuje, že i jednoduché úkoly se zdají být namáhavé či nezvládnutelné
– Celková únava, nedostatečná soustředěnost
– Agitovanost a neklid, podrážděnost
– Změny chuti na jídlo, a to tak její zvýšení, jakož i snížení
– Změny spánku, zvýšená spavost nebo nespavost
– Ztráta sebedůvěry, vyhýbání se kontaktem s ostatními
– Pocity nepříjemnosti, bezmoci a beznaděje, až sebevražedné myšlenky
– Zácpa, menstruační poruchy, psychosomatické potíže, svědění a bolesti

Je možné depresi léčit?

Léčbu deprese je třeba přenechat do rukou odborníkům psychologem, kteří na základě diagnostiky navrhnou postup léčby. V současnosti se uplatnuje kognitivně-behaviorální terapie, interpersonální terapie a medikamentózní léčba antidepresivy.

Co můžete pro sebe udělat sami?

– Navštivte psychologa
– Zkuste cvičit – je známo, že to často pomůže zmírnit depresi
– Zamyslete se nad tím, zda je vaše strava vyvážená
– Vyhněte se velkým dávkám alkoholu, které nepochybně mohou vyvolat depresi když pomine bezprostřední uvolnění
– Netrapte se tím, že málo spíte, pokud vám to pomůže, čtěte si knihu nebo poslouchejte rádio
– Uvědomte si, že deprese není projevem slabé povahy, ale že jde o nemoc, ze které se zase uzdravíte i když tomu nyní není snadné uvěřit

– Potkáváte s pozitivně laděnými lidmi

Deprese je choroba, která je v současnosti je léčitelná a zvládnutelná, ovšem za podmínky, že se správně diagnostikuje a správně léčí.

zdroj: nazorobcana.sk

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)