Zplodila mne zkorumpovaná pravice, hájí se Babiš ve sněmovně

thumbnail

POKUS O ODVOLÁNÍ VLÁDY

Je nejčastějším terčem opoziční kritiky, sám ale vydržel tři hodiny mlčet. Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) během sněmovního jednání o nedůvěře vládě slyšel, že je lhář, agrobaron a ztělesnění nevídaného střetu zájmů. Když odpoledne konečně promluvil, vyčetl pravici, že ho sama zplodila. Kdyby prý pravicoví politici nekradli, mohl si v klidu užívat svých peněz. Na Babiše se v úterý snesla vlna kritiky. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek připomněl jeho nepravdivá tvrzení při hlasování o biopalivech, předseda ODS Petr Fiala doporučil jeho přesazení na jiné ministerské křeslo ve vládě. Vládu naopak hájili zejména premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

„Já jsem strašně rád, že jsem se stal středobodem sněmovny a hlavně opozice. Ale zapomněli, že vy jste mě zplodili. Vy, zkorumpovaná pravice. Vždyť já jsem byl váš volič,“ prohlásil ve sněmovně Babiš s tím, že kdyby pravice nekradla, tak si on mohl užívat svých peněz.

Šéf hnutí ANO zároveň znovu připustil, že má střet zájmů: „Já jsem žádný střet zájmů nezneužil. Já si nezničím své jméno pro nějaké drobné. Pro mě jsou to drobné.“

Babiš zároveň vyčetl Miroslavu Kalouskovi jeho slova o tom, že jeho média nejsou svobodná. Vyčetl rozhovory, které v Lidových novinách a Mladé frontě DNES vyšly s opozičními politiky a dodal, že mají více rozhovorů než on sám, i když oboje noviny vlastní.

Nikde jinde by tohle neprošlo, tvrdí Kalousek

Kalousek se vrátil k hlasování o biopalivech z minulého týdne. Babiš se zdržel, když poslanci rozhodovali o pozměňovacím návrhu Karla Raise (ANO), který měl podporu i pro byznys Agrofertu po 30. červnu ukončit. Ministr financí se odkázal přitom na to, že disponoval neutrálním stanoviskem svého resortu. Šéf poslanců TOP 09 ale už minulý týden doložil, že to nebyla pravda a že i Babišovy finance chtěly daňové úlevy pro biopaliva ukončit.

„Když to tedy shrnu, tak se nestalo nic jiného, než že ministr financí hlasoval v rozporu s odborným stanoviskem svého úřadu ve prospěch své soukromé firmy a pak o tom stanovisku ministerstva financí veřejně lhal na tiskové konferenci,“ uvedl Kalousek v úterý ve sněmovně během mimořádné schůze, na které se TOP 09, ODS a Úsvit snaží vyslovit Sobotkově vládě nedůvěru.

„Já si neumím představit zemi, kde by tohle mohlo ministrovi projít. A neumím si představit předsedu vlády, který by nereagoval na něco takového, co ten jeho ministr provedl. Tady ovšem pan premiér pokrčí rameny a řekne: Hlavně abychom s vaničkou nevylili i dítě. Máme za to, pane premiére, že tím dítětem myslíte svůj zájem býti premiérem, který vyměňujete s panem ministrem financí za toleranci, když už ne podporu, jeho soukromých ekonomických zájmů,“ pokračoval šéf poslanců TOP 09.

Fiala: Ať je Babiš ministrem práce nebo kultury

Předseda ODS Fiala navrhl zase premiérovi Sobotkovi, aby Babiše ve vládě přesadil na jiné ministerstvo. A aby se také ideálně důsledně oddělilo podnikání Agrofertu od státu. „Jedna možnost je, že pan ministr Babiš změní resort. Nebude ministrem financí, nebude ministrem průmyslu a obchodu, nebude ministrem zemědělství, ale bude třeba ministrem – já nechci panu premiérovi radit – práce a sociálních věcí, kultury, zahraničí nebo něčeho, kde se nebude dostávat do tohoto permanentního střetu zájmů,“ zmínil Fiala.

„A ta druhá varianta – a nejlepší by bylo, kdyby se to stalo dohromady – je, že se důsledně oddělí činnost firmy Agrofert od státu. A to tak, že Agrofert ani jeho dceřiné společnosti se nebudou hlásit do výběrových řízení státu a jeho organizací včetně státních firem, že Agrofert nebude čerpat národní dotace ani investiční pobídky a že vláda nebude psát zákony určené na míru několika společnostem, které – a jaká náhoda! – především vyhovují holdingu Agrofert,“ dodal šéf ODS.

Sobotka: Vládě dalili sílu lidé ve volbách

Premiér Bohuslav Sobotka obhajoval svoji vládu v dlouhém projevu. Tématu, kvůli kterému se v úterý poslanci sešli, tedy kvůli střetu zájmů vicepremiéra Andreje Babiše, se ale ministerský předseda zcela vyhnul.

„Tato vláda je založena na výsledku voleb. Tato vláda je založena na rozhodnutí občanů, těch, kteří na podzim roku 2013 přišli k volbám do Poslanecké sněmovny, těch, kteří byli nespokojeni, nebo naopak byli spokojeni s vývojem v naší zemi do října roku 2013. A tito občané ve volbách rozhodli o tom, kdo má jakou sílu v této Poslanecké sněmovně,“ řekl poslancům Sobotka.

Schwarzenberg: „Nejde tady o pět miliard, které se někam odkloní. V této zemi už bylo tolik šlohnuto, že očividně na pěti miliardách už nezáleží. Tady jde o něco jiného. O to, že naše demokracie tímto ztrácí oprávněně důvěru voličů a občanů.“

Podle něj právě vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL odráží výsledky voleb a vůli lidí. „Co nám usnadnilo dohodu po volbách? Byl to fakt, že jsme nebyli ve vládě. Nebyli jsme ty předcházející roky ve vládě, nenesli jsme vládní odpovědnost. A proto jsme se mohli dívat podobně kriticky na to, co se ve vládě České republiky odehrávalo za Petra Nečase nebo za jeho předchůdců,“ dodal, proč se strany rozhodly pro spolupráci. A doplnil, že k současné vládě neexistuje alternativa.

Mezi řečníky vystoupil i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Také on se vrátil k biopalivům. „Nejde tady o pět miliard, které se někam odkloní. V této zemi už bylo tolik šlohnuto, že očividně na pěti miliardách už nezáleží. Tady jde o něco jiného. O to, že naše demokracie tímto ztrácí oprávněně důvěru voličů a občanů,“ řekl ve sněmovně. „Zde máme příklad strany (ČSSD – pozn. red.), která dnes podporuje velkokapitalistu, který opravdu bezostyšně obírá stát formou, která je opravdu pozoruhodná. Mluvilo se o tom, že tu dochází ke střetu zájmů. Tuto fázi už bohužel máme za sebou,“ doplnil Schwarzenberg s tím, že v současné fázi už se politika ministerstva financí slaďuje se zájmy firmy Andreje Babiše.

Opoziční ODS, TOP 09 a Úsvit dostatek hlasů na vyslovení nedůvěry vládě nemají. A tomto kroku je nepodpoří ani opoziční komunisté.

 zdroj: echo24.cz

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)