Zrušení hotovosti je pevnější sňatek s finančním systémem

thumbnail

“Přední vědci se shodují …” Když takto začíná novinový článek, víte, že je něco špatně. Většinou následuje prezentace politického názoru bez dostatku podpůrných faktů.

Podobně začíná i nedávná tisková zpráva, prezentována ve více médiích (v SME jako “Ekonomové podporují zrušení hotovosti, označili ji za nemoderní“). “Přední ekonomové”, v čele s Kennethem Rogoff (a karetními společnostmi, které podobné akce štědře dotují), se na konferenci v Londýně shodli, že “Zrušení fyzických peněz by pomohlo zasáhnout proti černé práci a drogám a usnadnilo centrálním bankám provádět jejich měnovou politiku , “a” Při současných technických možnostech jsou mince a bankovky skutečným anachronismem. ”

Je ironické, že na jedné straně se z oficiálních míst operuje se zastaráváním hotovosti (co takové kolo, to jsme měli nahradit už před tisíciletím?), Na straně druhé se vydávají varování před Bitcoin a podobnými technologicky revolučními měnovými systémy. Ale to jen tak na okraj podívejme se raději na první dva argumenty.

Ten první je absurdní. Černý a šedý trh nikdy nepotřeboval oficiálně platidlo. Příchod Bitcoinu mu práci významně ulehčil (a netřeba na to žádnou technickou výbavu ani znalosti, viďbitcoinoví veksláci v Argentině), ale zločin si hravě poradí i bez něj. Například američtí drogoví dealeři oblibě jako alternativní platidlo tekutý prací prášek, ve federálních věznicích je všeobecně uznávaným platidlem makrelovité konzerva.

Ten druhý je nebezpečný. Přechod na bezhotovostní ekonomiku by úředníkům centrálních bank určitě usnadnil jejich práci. Příslušníci finanční správy by již nemuseli prohledávat ponožky lidem, zoufale se snažícím vyvést své úspory ze země. V případě kolapsu měny by bylo nemožné uprchnout do deviz, či alespoň do zboží.

Transakce nad libovolnou částku by mohly být centrálně a prakticky okamžitě zablokovány. Lidé bez hotovostní rezervy by poslušně stáli před nefunkčními bankomaty a čekali na rozhodnutí politiků. Ne, to není vize alarmistů, ale velmi čerstvá zkušenost Kypřanů, či Bulharů. Každá obchodní transakce mezi lidmi, od nákupu ponožek až po kapesní pro děti by byla zaznamenána (a v rámci boje proti terorismu zpřístupněna tajným službám, jako donedávna telefonické hovory). Sňatek s finančním systémem bude dokonalý. V dobrém, i zlém. Možnost výběru se ztratí.

Vize hyperinflačních bláznů? Možná, ale to si myslelo i mnoho lidí na Kypru. Bez ohledu na to, co doporučí přední ekonomové, přechod k bezhotovostní ekonomice se již děje. Stále více států stanoví maximální částky, které můžete zaplatit v hotovosti (na Slovensku je limit momentálně 15 000 eur pro fyzické osoby a 5 000 pro podnikatele). Doufejme tedy, že se v tomto manželství na finanční systém budeme moci jako na partnera bezmezně spolehnout.

zdroj: www.dolezite.sk

Sdílet tento článek

Líbí se Vám Pan Občan?


Co si o tom myslíte? komentujte! :)